pátek 12. července 2019

Jak si uspořádat druhák - rady a tipy

Nejspíš to asi vypadalo, že mě vyhodili. To se (naštěstí) nestalo. Čtvrtý semestr jsem dochodila, všechny zkoušky složila, takže ještě odchodím praxi a v září hurá do třeťáku. Vzpomínám si na dobu před rokem, kdy jsem měla hotový prvák a byla šťastná jak blecha. Když jsem udělala na konci  letošního června poslední zkoušku druháku, padla na mě spíš obrovská úleva, že se konečně po třech měsících zkouškového nemusím učit.




V posledním článku na tomhle blogu jsem psala, že nemám hotovou zkoušku z biochemie ze zimy a že nám nevypsali termín na březen. Pokračování bylo takové, že nám termín v březnu nakonec vypsali. Chtěla jsem tam jít, ale byla jsem jak přejetá parním válcem, totálně neschopná se hned znova začít učit na zkoušku, takže jsem to odpískala, abych zbytečně nevyhodila další pokus. Nebylo to ideální, protože v letním zkouškovém mě tak celkem čekaly 4 zkoušky. Takže na biochemii jsem šla na začátku května. Učila jsem se intenzivně od začátku dubna. Letní semestr ve druháku není náročný na přípravu (kromě mikrobiologie, kterou jsem měla v pondělí), takže to byla trochu výhoda, ale i přesto do školy chodit musíte, takže vám to sebere nějaký ten čas. Přiznám se, že biochemie mi nesedla, hlavně ty materiály, ale o tom někdy později. Zkoušku jsem naštěstí na druhý pokus udělala. Nějaké volno nehrozilo, takže jsem se za pár dnů začala učit na fyziologii. A to jsem začínala opravdu od nuly, během semestrů jsem neměla projeté opravdu skoro nic. Myslela jsem si, že půjdu na zkoušku na začátku června :D. Nakonec jsem zkoušku posunula (i když "jen" o týden), a stejně jsem měla pocit, že nestíhám. Měla jsem to projeté jednou a stihla zopakovat tak třetinu první části otázek. Fyziola ale naštěstí vyšla. Potom mi zbývaly dvě "malé" zkoušky. Kolokvium ze ZVZ, na to jsem se učila tři dny (někteří to zvládli za pár hodin). A ještě Klinická propedeutika (základy fyzikálního vyšetření a odběru anamnézy, takže konečně něco využitelného v praxi), na kterou jsem měla vyhrazeno něco málo přes týden, ale nakonec jsem se učila tak pět dnů. Celý tohle zkouškový jsem jela vlastně bez přestávky, takže suma sumárum tří měsíce ve zkouškovým tempu. Nějak se to zase zvládlo, ale pro mě to bylo horší než prvák, tím jak to blbě vyšlo.

No a ať vás neunavuju jen tím, kterou zkoušku jsem kdy dělala a napokolikáté. Pokusím se v následujících řádcích napsat, co bych udělala jinak, na co bych se víc zaměřila, jak bych si poskládala zkouškové.

Zimní semestr a zimní zkouškové 


V prvé řadě se dotknu rozvrhu do druháku (i když pro některé možná trochu pozdě). Co se týká Základních výkonů ve zdravotnictví (ZVZ), je tam změna (i co jsem se dívala do předzápisu), budete mít cvika rozložená do obou semestrů, což je určitě lepší kvůli úspoře času, než tomu bylo doposud (cvika v zimě nebo naopak cvika v létě). Taky bych doporučila nedávat si cvika z histologie a biochemie v jeden den, protože se píší testy. Pokud si dáte k histologii nebo biochemii ZVZ, tak to nijak nevadí (taky jsem měla histolu a ZVZ v jeden den a dá se naučit na oba testy, pokud to zrovna v jeden týden vyjde dohromady). To stejné platí pro fyziologii, píšou se dva testy za semestr (pokud se nebude nic měnit a opravdu se je vyplatí oba dva semestry napsat co nejlépe), takže až tak to vadit nebude. To je k tomu rozvrhu asi tak nějak všechno.


Vím, že budete chtít ve druháku trochu "odpočívat" (jestli se tomu tak dá říct), na druhou stranu zimní zkouškové není úplně pěkné a průběh letního semestru bude lepší, pokud se zbavíte histoly a biochemie v zimě, takže se začněte učit třeba od toho listopadu podle zkouškového plánu (a nespoléhejte jenom na to, že když píšete testy, donutí vás to se učit - vlastní zkušenost). Říkám to z toho důvodu, abyste si ujasnili, který předmět se vám učí líp. Pokud to bude biochemka určitě využijte předtermín před Vánoci. Tady ještě zmíním to, že o místa na předtermín byl boj, ALE pár dnů před ním Ústav oznámil, že kdo se nezapsal, ať jim napíše a může na předtermín jít, proto i když se nezapíšete, určitě to nevzdávejte. Zase pokud se vám bude učit líp histologie, učte se tak, ať jdete opravdu první týden v lednu na zkoušku (předtermíny před Vánoci nebyly žádné). A máte případně čas na opravu, kdyby se něco nepovedlo. To neříkám proto, že bych to někomu přála, ale protože se to v tom druháku může stát velice snadno a stává se to opravdu hodně lidem. Proto počítat s časovou rezervou je lepší, než mít možnost si opravovat zkoušky až v letním zkouškovém. Taky bych nepřeskakovala, pokud se učím histolu a nevyjde mi histola (to jsem měla já), šla jsem za pár dnů na opravný termín. Když se zbavíte jedné zkoušky budete mít čas na tu druhou. Ne vždy jsou ty termíny vypsané šťastně, takže proto opravdu radím jít na tu první zkoušku co nejdřív.


Letní semestr a letní zkouškové


Co se týká letního semestru, rozvrh vypadá celkem pohodově. Nejsou tam žádné těžké předměty na přípravu. Jenom zmíním mikrobiologii, kterou pokud máte v pondělí dopoledne (nebo spíš ráno), tak se budete muset učit opravdu poctivě, protože se zkouší. Pokud ji máte jindy, určitě si ji pročtete, ale nejspíš nebudete nuceni se ji až tak moc drtit (ale zkoušení můžete být taky). Každopádně je to vždycky pár stránek ze skript, takže to není nic objemově strašného. V letním semestru zůstává fyziologie (opět dva testy) a ještě zmíním ZVZ 2, kde si procvičujete nabité vědomosti prakticky (nevím, jestli se to bude nějak měnit). Potom budete mít navíc ještě interní propedeutiku, za mě jednoznačně plicní, ale určitě bylo hodně lidí spokojených i na kardiologii nebo gastroenterologii. Ale hlavně bych volila z možností první dvě jmenované, a to hlavně z hlediska auskultací a samozřejmě přístupu, který ale je víceméně fajn všude (aspoň co vím z doslechu). V tom letním semestru je asi celkem jedno, jak si ten rozvrh poskládáte, ale je třeba fajn mít propku jindy než v pátek odpoledne, zvlášť pro studenty, kteří cestují na Slovensko. 



Letní zkouškové můžete relativně brzo sfouknout, pokud nic netaháte ze zimy a pokud se učíte fyziologii přes semestr a samozřejmě, pokud mátě štěstí. Co se týče fyziologie, termíny jsou hodně nahuštěné na konci května a pak v červnu, přes prázdniny je to horší (ale vypisovaly se další termíny, ke kterým už nemám přístup, tak nechci kecat). Pokud něco táhnete ze zimy, je asi lepší jít jako první na zkoušku ze zimy (např. květen biochemie, červen fyziola). Ale vím, že některé vypsané termíny z histoly byly hned obsazené, takže byli někteří nuceni jít první na fyziolu. To zase záleží. Co se týče zbytku (ZVZ, propka) není to až tak časově náročné. Osobně vždycky chodím na těžší zkoušku dříve a ten zbytek dodělávám potom, někomu to zas vyhovuje naopak. Ale zrovna v tom druháku bych doporučovala jít kvůli termínům dřív na fyzio.


Ještě něco málo, co se týká béčkových a céčkových předmětů. Doporučila bych Forenzně genetická vyšetření (je to pár seminářů, a hlavně se tam dá zapsat, protože je velká kapacita). Hodně lidí chválilo Klinickou a topografickou anatomii (béčkový předmět) a samozřejmě jazyky (např. angličtina 3).


Co pořídit do druháku?

učebnice ještě sepíšu zvlášť (ve druháku začíná být problém s literaturou, takže se to může pro budoucí druháky změnit)

plášť (vyperete ten z pitevny :D)

přezůvky (z prváku :D)

fonendoskop (stačí i obyčejný dvouhadičkový, ale jinak mám klasického Littmanna a plicní nálezy jím byly slyšet krásně - upozorňuju, že nemám naposloucháno skoro nic, jen to co jsme měli slyšet, jsem v něm slyšela :)

Jinak mě asi dál nic nenapadá, 


Závěrem všem budoucím druhákům, kteří to čtete, chci popřát, ať všechny zkoušky klapnou napoprvé a zvládnete to. A když se něco nepodaří hned, není to žádná ostuda a děje se to celkem běžně, zkoušky jsou často nastavené tak, aby zkoušely nejen vědomosti, ale i naši trpělivost a vůli. Ale dá se to nějak zvládnout, když budete chtít, půjde to. 

Všem, kteří ještě bojujete na prvácké frontě nebo jinde, držím moc palce. A kdyby něco jsem na mailu :).

M.